Mini Assessment
1B – 6th Grade
Standard: 6.5.10
– Add, Subtract, Multiply, and Divide with money in decimal notation.
1. Cheddar cheese
was on sale for $6.50 per pound. Lisa bought 0.6 pound. How much did Lisa pay ?
a. $3.09
b. $3.90
c.
$5.90
d. $7.10
2. Madison, Nick, and
Charlie bought a television for their grandmother. The cost of the television
was $247.95. If they shared the cost equally, what did each person pay?
a.
$72.65
b.
$78.15
c.
$82.56
d.
$82.65
3. A computer was on sale
for $790.95. The regular price was $865. How much lower was the sale price?
a. $74.05
b. $74.95
c.
$75.05
d. $75.95
4. Sami bought a blouse for
$18.95, a skirt for $25.49, and a sweater for $32. How much did she pay all
together?
a. $66.44
b. $76.44
c. $44.76
d. $54.76