Tuesday, September 17, 2013

6.5.10


Mini Assessment
1B – 6th Grade

Standard:   6.5.10 – Add, Subtract, Multiply, and Divide with money in decimal notation.

 
1.   Cheddar cheese was on sale for $6.50 per pound. Lisa bought 0.6 pound. How much did Lisa pay ?

a.   $3.09    

b.   $3.90    

c.    $5.90    

d.   $7.10

 

2.   Madison, Nick, and Charlie bought a television for their grandmother. The cost of the television was $247.95. If they shared the cost equally, what did each person pay?

a.     $72.65

b.     $78.15 

c.      $82.56

d.     $82.65

 

3.   A computer was on sale for $790.95. The regular price was $865. How much lower was the sale price?

a.   $74.05

b.   $74.95

c.    $75.05

d.   $75.95

 

4.   Sami bought a blouse for $18.95, a skirt for $25.49, and a sweater for $32. How much did she pay all together?
 
a.  $66.44

b.  $76.44

c.  $44.76

d.  $54.76
 
 

No comments:

Post a Comment